Nagroda

Programy rekomendacji w rekrutacji.

Wyobraź sobie, że Twoja firma poszukuje nowego pracownika.  Tak się składa, że masz znajomego, który idealnie nadaje się na to stanowisko. Prosisz go o przesłanie CV do działu HR i adnotacją, że jest z Twojego polecenia. Kolega przechodzi pozytywnie spotkania rekrutacyjne i otrzymuje pracę. Na Twoim koncie pojawia się miła sumka 1500 zł teraz, a kiedy minie pozytywnie okres próbny dostaniesz kolejne 1000 zł. Podoba Ci się? Tak w skrócie działa system rekomendacji kandydatów do pracy.

Dlaczego firmy płacą za polecenia?

  1. Duża konkurencja w branży (np. IT) sprawia, że trudno jest dotrzeć do wartościowych kandydatów i zainteresować ich ofertą. Rekomendacje to jeszcze jeden kanał dotarcia.
  2. Rekomendacja eliminuje lub znacznie ogranicza koszty naboru. Ceny ogłoszeń na popularnych portalach rekrutacyjnych wynoszą od kilkuset do tysiąca złotych. Za poszukiwanie pracownika zapłacimy od jedno- do trzykrotności miesięcznej jego pensji brutto.
  3. Rekomendacja skraca czas rekrutacji. Informacja do potencjalnych kandydatów trafia szybko.
  4. Wzmacnia pozytywny wizerunek pracodawcy. Pracownik namawiającego znajomego do pracy w tej samej firmie, raczej będzie wypowiadał się pozytywnie o pracodawcy.
  5. Rekomendowany – często znaczy dobry.

Manager HR w branży IT odpowiada

„Wykorzystujemy rekomendacje, ponieważ zależy nam na znalezieniu jak najlepszego kandydata. Nasi pracownicy mają wiele kontaktów w środowisku i często łatwiej im niż agencji dotrzeć do właściwych osób.” 

Stawki

Nagroda – bo tak najczęściej jest nazywane wynagrodzenie za rekomendację, jest zwykle podzielona na dwie części powiązane z zawarciem kolejnych umów kandydata z pracodawcą.  Proporcje obu części są zróżnicowane. Jedna z agencji rekrutacyjnych proponuje jako nagrodę połowę miesięcznego wynagrodzenia poleconego kandydata. Dzieli jednak wypłatę w relacji 30/70. 30% wypłacane jest po podpisaniu umowy na okres próbny, pozostałe 70 % po zawarciu kolejnej umowy.

Małopolska firma z branży IT oferuje 2500 zł, dzieląc je w relacji 1500 zł / 1000 zł.  Jeszcze inna, tym razem z Wielkopolski oferuje dość ryzykowny z punktu widzenia pracodawcy ruch, tj. wypłaca za polecenie kandydata jednorazowo 2000 zł zaraz po podpisaniu pierwszej umowy z rekomendowanym pracownikiem.

Jakie są wykluczenia, czyli kiedy rekomendacja nie działa?

  • Kiedy rekomendowany przez Ciebie kandydat nie potwierdzi znajomości z Tobą.
  • Jeśli polecisz osobę, która jest już w bazie tego pracodawcy.
  • Nie możesz być przedsiębiorcą, w szczególności prowadzić agencji rekrutacyjnej – z reguły tylko osoby fizyczne mogą uczestniczyć w takich programach.

Są firmy które wykluczają rekomendowanie z nagrodą przez osoby, które pracują w tej firmie. Takie rozwiązanie jest jednak rzadkie i spotykane jest zazwyczaj w agencjach rekrutacyjnych. Tam poszukiwanie kandydatów należy do podstawowych obowiązków pracowników i za to otrzymują swoje regularne wynagrodzenie.

Rekomendacje do innej firmy.

Jeśli Twoja firma nie ma programów rekomendacji, możesz rekomendować znajomego do innej. Na stronach internetowych kilku firm znalazłam informacje o programach rekomendacji. Napisz do mnie, podam Ci linki.

 

Szukasz pieniędzy na urlop? Może powinieneś rekomendować kandydata do pracy!
Tagi: