img_0629

1. Zarządzanie Zasobami Ludzkimi, Michael Armstrong, Oficyna Ekonomiczna.

Książka, którą nazywam biblią HR. Nie dlatego, że zawiera jakieś świętości, ale to solidna blisko 900 stronicowa, podstawa do poznania większości zagadnień związanych z HR. Towarzyszyła mi w budowaniu mojego pierwszego działu HR w 2006 roku. W zależności od aktualnych potrzeb możesz wybierać dowolne rozdziały, które pomogą Ci zapoznać się  m.in. z opisami stanowisk, szkoleniami, rekrutacjami, badaniami zaangażowania, systemami wynagrodzeń, motywowania, zarządzania przez efekty. Swój egzemplarz kupiłam w 2005 roku. Dzisiaj dostępna jest już 6 wydanie, którego współautorem jest Stephen Taylor.

2. Audyt i controlling funkcji personalnej w przedsiębiorstwie, Jarosław Marciniak, Oficyna Ekonomiczna.

To książka, jakie bardzo lubię. Napisana w sposób uporządkowany i konkretna. Zaczyna się od zadań i organizacji działu HR (opisy stanowisk specjalistów HR, dyrektora personalnego) i prowadzi przez główne obszary HR w firmie, dając mnóstwo przykładów, gotowych do użycia procedur czy formularzy. Nie tylko mówi, jak sugeruje jej tytuł, o audycie, ale też pokazuje jak powinien być zorganizowany HR, dając jednocześnie materiał do kontroli.

3. Po pierwsze: Złam wszelkie zasady. Co najwięksi managerowie na świecie robią inaczej,  Marcus Buckingham, Curt Coffman, MT Biznes.

Fantastyczna, książka, która wciąż wywołuje mrowienie w moim brzuchu. Może dlatego, obok wspierania managerów, sama wciąż nim jestem i to, jak zarządzam pracownikami, jest dla mnie kluczowe. Autorzy przedstawili wnioski z trwających ponad 25 lat badań Instytutu Gallupa nad tym jak managerowie pozyskują i co robią, żeby utrzymać  talenty oraz czego ci utalentowani pracownicy oczekują. Mnóstwo przykładów, podpowiedzi na rekrutacje, na rozwój pracowników, zaangażowanie… koniecznie, sami znajdźcie tam odpowiedź na to kim jest talent?

Książki o zarządzaniu – nie tylko dla HR. Mój TOP 3.
Tagi: